Pchły i kleszcze

Ektopasożyty takie jak pchły i kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby, które mogą wyrządzić wiele złego naszym pupilom.
Kleszcze – po każdym spacerze przejrzyj skórę swojego psa, jeśli zobaczysz przyczepionego kleszcza usuń go. Najbardziej predysponowane miejsca to przede wszystkim te charakteryzujące się większym ukrwieniem i ciepłotą: pachy, pachwiny, szyja, głowa, grzbiet. Należy jednocześnie pamiętać, że nieumiejętne usunięcie kleszcza spowoduje jego wymioty, mechaniczne wyciśnięcie zawartości pasożyta, lub niepełne usunięcie (pozostanie przytwierdzony aparat gębowy). Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności zgłoś się do lekarza weterynarii. Nawet po prawidłowym usunięciu kleszcza może zostać czerwony, wyniesiony ponad powierzchnie skóry odczyn zapalny, utrzymujący się około 7-10 dni.
Choroby odkleszczowe:
Borelioza – tzw. choroba z Lyme jest chorobą ludzi i zwierząt towarzyszących przenoszoną przez kleszcze.
Główne objawy to:
1. Brak apetytu, osowiałość.
2. Gorączka.
3. Kulawizna o charakterze nawrotowym.
4. Bóle mięśniowe, powiększone węzłów chłonnych.
Choroba ta również upośledza funkcje nerek, serca i układu nerwowego.
Babeszjoza – jest to choroba pasożytnicza, która powoduje rozpad erytrocytów, co doprowadza do anemii zwierzęcia. Nieleczona jest bardzo niebezpieczna i prowadzi do śmierci!
Główne objawy to:
1. Ogólna niechęc do ruchu, zmęczenie, brak apetytu.
2. Gorączka.
3. Blade błony śluzowe i spojówki.
4. Przyspieszenie tętna i oddechów.
5. Mocz żółtopomarańczowy.

Erlichioza – Jest wielonarządową chorobą ludzi i zwierząt, która atakuje białe krwinki i trombocyty.
Główne objawy:
1. Depresja, chudnięcie.
2. Gorączka.
3. Brak apetytu.
4. Punkcikowate wybroczyny na błonach śluzowych.

Pchły – są to bezskrzydłe pasożyty żywiące się krwią wyssaną po ugryzieniu zwierzęcia. Celem ich ataku nie są tylko zwierzęta ale też ludzie. Ich ugryzienia powodują silny świąd i rozdrażnienie co doprowadza do samookaleczania psów i kotów.
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) – ślina pcheł jest silnym alergenem powodującym zmiany zapalne i świąd w części lędźwiowo-krzyżowej w okolicy grzbietowej, po przyśrodkowej stronie ud, na brzuchu, przy nasadzie ogona. Dodatkowo dochodzi do przerzedzenia włosa w opisanych okolicach. Leczenie polega na zwalczenia pcheł bytujących na psie jak i w jego środowisku.
Tasiemczyca – pchły mogą przenosić tasiemce na inne zwierzęta. Można stwierdzić świąd w okolicy odbytu, a w kale zaobserwować człony wydalonego tasiemca. Tasiemczycą mogą zarazić się także ludzie!
Anemia – przy nieleczonej inwazji pcheł, może dojść do uogólnionej anemii w szczególności u zwierząt młodych, starszych i tych z osłabionym układem odpornościowym. Zwierzęta stają się osowiałe, senne, nie chcą jeść. Nieleczona anemia jest bardzo niebezpieczna.
Bartoneloza (choroba kociego pazura) – Koty chorują zwykle bezobjawowo, za to mogą przenieść tę chorobę na człowieka przez podrapanie lub pogryzienie. W miejscu podrapania pojawia się stan zapalny, do którego dołącza gorączka. W przypadku braku leczenia rozwija się obrzęk węzłów chłonnych i ropne zapalenie. Po pewnym czasie tworzą się przetoki w węzłach, z których wypływa ropa. Leczenia polega na antybiotykoterapii.